2025-04-14
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Zbrodni ludobójstwa dokonano na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za mord katyński. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. W zbrodni katyńskiej zginęło co najmniej 21 768 osób.
Co roku w naszej szkole, organizujemy apel pamięci kapitana Józefa Bila, żołnierza Wojska Polskiego z okresu międzywojennego oraz wszystkich ofiar stalinowskich represji.
Kpt. Józef Bil został aresztowany przez NKWD 9 XII 1939 r. we Lwowie, a następnie osadzony w więzieniu śledczym przy ulicy Sądowej. 31 I 1940 roku przewieziony do więzienia w Zamarstynowie. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD.
Uczennice klasy IV b – Zuzanna Buko, Milena Bartnicka, Laura Ujazdowska, słowem i pieśnią przypomniały o tych mrocznych wydarzeniach.
W uroczystości uczestniczyli także uczniowie klas sportowo – obronnych, którzy razem ze społecznością szkolną oddali hołd pomordowanym i złożyli kwiaty pod „dębem pamięci”.
W drugiej części apelu, Dyrektor Szkoły Pani Barbara Przeradzka – Martko przedstawiła uczniom liceum, Mateusza Aranowskiego, ucznia klasy II f, który został powołany na stanowisko przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Zastąpi on Kornela Seroczyńskiego, któremu dziękujemy na rzetelne wypełnianie swoich obowiązków.